Akdeniz Üniversitesi 1982 yılında Batı Akdeniz bölgesindeki yükseköğretim kurumlarını da kapsayacak şekilde Antalya’da kurulmuştur.

Akdeniz Üniversitesi, Isparta’daki birimlerini 1992 yılında Süleyman Demirel Üniversitesine; Burdur’daki birimlerini 2006 yılında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine; Alanya’daki birimlerini ise 2015 yılında kurulan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesine devretmiştir. Ayrıca, Antalya Kültür ve Eğitim Vakfı Üniversitesi’nin kuruluşu aşamasında hami üniversite olarak yer almıştır.

Kuruluşundan bugüne Akdeniz Üniversitesi eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve topluma hizmet alanlarında çok önemli faaliyetlerde bulunarak Batı Akdeniz çanağından başlayarak ülkemizin tümünde katma değer oluşturan uygulamalarda bulunmuştur. Ulusal ve uluslararası düzeyde sağlık, fen, sosyal, eğitim, dil, sanat vb. alanlarda üstün başarılara imza atılmıştır. 31.05.2017 tarihi itibariyle üniversitemizde toplam 69.030 öğrenci, 4.303 akademik ve idari personel bulunmaktadır. Üniversitemizin ana yerleşkesi Dumlupınar Bulvarı ile Uncalı semti arasında yer alan bölgede kurulmuştur.

Merkez yerleşke 3.483.589m2 arazi yüzölçümü ve 615.105m2 yapı alanına sahiptir. Tüm yerleşkelerin toplamında 681.598 m2 kapalı alan bulunmaktadır. Akdeniz Üniversitesi bugün itibariyle 22 Fakülte, 7 Enstitü, 3 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 12 Meslek Yüksekokulu ve 57 adet araştırma ve uygulama merkezinde eğitim, araştırma ve topluma hizmet noktasında çeşitli faaliyetlerine devam etmektedir.

Akademik Birimler

Fakülteler

 -Diş Hekimliği Fakültesi

– Edebiyat Fakültesi

– Eğitim Fakültesi

– Fen Fakültesi

– Güzel Sanatlar Fakültesi

– Hemşirelik Fakültesi

– Hukuk Fakültesi

– İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

– İlahiyat Fakültesi

– İletişim Fakültesi

– Kemer Denizcilik Fakültesi

– Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi

– Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi

– Manavgat Turizm Fakültesi

– Mimarlık Fakültesi

– Mühendislik Fakültesi

– Sağlık Bilimleri Fakültesi

-Serik İşletme Fakültesi

– Spor Bilimleri Fakültesi

-Su Ürünleri Fakültesi

-Tıp Fakültesi

-Turizm Fakültesi

-Uygulamalı Bilimler Fakültesi

– Ziraat Fakültesi

Enstitüler

– Akdeniz Uygarlıkları Araşt. Entistüsü

– Eğitim Bilimleri Enstitüsü

-Fen Bilimleri Enstitüsü

-Güzel Sanatlar Enstitüsü

-Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Ens.

-Sağlık Bilimleri Enstitüsü

-Sosyal Bilimler Enstitüsü

-Yüksekokullar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>