1996 yılında YÖK ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde Kütahya Sağlık Meslek Lisesi, Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Yüksekokuluna dönüştürüldü. 1999 yılında Dumlupınar Üniversitesine bağlı Güzel Sanatlar Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu kuruldu. 2005’te Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu, 2006 yılında Sağlık Bilimleri Enstitüsü üniversite bünyesine katıldı.

2007 yılında Bilecik Üniversitesinin kurulmasıyla Bilecik İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Bilecik’in Gölpazarı, Osmaneli, Pazaryeri ve Söğüt ilçelerindeki meslek yüksekokulları Dumlupınar Üniversitesinden ayrılarak, bugünkü adıyla Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesine bağlandı.

2007’de kurulup bir yıl sonra eğitime başlayan DPÜ Tıp Fakültesinin ardından, 2009’da kapatılan Simav Teknik Bilimler Fakültesi yerine kurulan Simav Teknoloji Fakültesi, 2011 yılında Diş Hekimliği Fakültesi, 2012 yılında İlahiyat ve Mimarlık fakülteleri, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile Tavşanlı Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik ve Yabancı Diller Yüksekokulları Dumlupınar Üniversitesi rektörlüğüne bağlanarak kuruldu.

2018 yılında üniversitemizin adının Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak değiştiren 7141 sayılı yasayla üniversitemize bağlı Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri fakülteleri ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Gediz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu yeni kurulan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredildi.

2019 yılında Tavşanlı Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesine dönüştürüldü.

Akademik Birimler

Enstitüler

-Eğitim Bilimleri Enstitüsü

– Fen Bilimleri Enstitüsü

– Sosyal Bilimler Enstitüsü

Yüksekokullar

– Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

– Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

– Yabancı Diller Yüksekokulu

Fakülteler

– Eğitim Fakültesi

– Fen Edebiyat Fakültesi

– Güzel Sanatlar Fakültesi

– İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

– İslami İlimler Fakültesi

– Mimarlık Fakültesi

– Mühendislik Fakültesi

– Simav Teknoloji Fakültesi

– Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>