Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile 1926 yılında temelleri atılan Gazi Üniversitesi, “Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü” adıyla açılmıştır. İsmi 1929 yılında “Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü” olarak değiştirilmiş, 1976 yılında “Gazi Eğitim Enstitüsü” adını almış, 1982 yılında da “Gazi Üniversitesi”kimliğine kavuşmuştur.

Kurum kültürünün oluşması için zamana ve birikime ihtiyaç vardır. Gazi Üniversitesinin altyapısı ve geleneğinin oluşmasında Gazi Eğitim, Ankara Yüksek Teknik Öğretmen ve Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulları, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ile Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi’nin önemli katkıları olmuştur. Bugün eğitim, tıp, diş hekimliği, eczacılık, sağlık bilimleri, fen, mühendislik, mimarlık, teknoloji, spor bilimleri ve uygulamalı bilimlerden oluşan 10 fakülte, bir yüksekokul, üç meslek yüksekokulu ve beş enstitü ile hizmet vermektedir.

 -Gazi, köklü bir geçmişe sahip Türkiye’nin en eski üniversitelerinden biridir.

-URAP (University Ranking by Academic Performance) Laboratuvarının üniversite adaylarına ve velilere yardımcı olmak için hazırladığı, 10 farklı dünya sıralamasında 160 Türk üniversitesinin yerlerini gösteren rapora göre, 10 derecelendirme ku ruluşunun tamamında dünya sırala masında yer alan 5 Türk üniversitesinden birisi Gazi Üniversitesidir.

-Başkentin merkezinde bir üniversite olup, şehir merkezinde olmanın tüm avantajlarını öğrencisine sunan bir üniversitedir.

-Türkiye’nin en çok fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokuluna sahip üniversiteleri arasında yer almasıyla birlikte öğrenci sayısı, yüksek donanımlı binaları, laboratuvarları, kültür merkezleri, spor tesisleri ile Türkiye’nin en büyük ve en güçlü üniversitesi olma yolundadır.

-Gençlerimizi geleceğe yönlendirmekte kararlı, deneyimli, güçlü ve nitelikli bir akademik kadroya sahiptir.

-Bölümler arasında “Çift Anadal”programı ile ikinci bir dalda lisans diplomasına sahip olma imkânı tanırken, “Yan Dal” uygulaması ile istediği bölümden/programdan sertifika alma hakkı sunmaktadır.

– Ankara’nın fiziki mekân olarak enbüyük ve en donanımlı üniversite kütüphanesine sahiptir. Kütüphanenin üye olduğu elektronik veri tabanları ile ulusal ve uluslararası süreli yayınlar tüm akademisyen ve öğrencilerin hizmetindedir.

-Üniversitelerarası akredite programları sayesinde uluslararası düzeyde diploma geçerliliğine sahiptir.

-Yükseköğretim Kurulu tarafından Araştırma Üniversitesi olarak seçilen 10 üniversiteden biridir.

Akademik Birimler

Fakülteler

-Diş Hekimliği Fakültesi

-Eczacılık Fakültesi

-Fen Fakültesi

-Gazi Eğitim Fakültesi

-Mimarlık Fakültesi

-Mühendislik Fakültesi

-Sağlık Bilimleri Fakültesi

-Spor Bilimleri Fakültesi

-Teknoloji Fakültesi

-Tıp Fakültesi

-Uygulamalı Bilimler Fakültesi

 Enstitüler

-Bilişim Enstitüsü

-Eğitim Bilimleri Enstitüsü

-Fen Bilimleri Enstitüsü

-Kazaları Araştırma ve Önleme Enstitüsü

-Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Yüksekokullar​

-Yabancı Diller Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

-Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

-Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

-TUSAŞ-Kazan Meslek Yüksekokulu

Rektörlüğe Bağlı Bölümler

-Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü

-Enformatik Bölümü

-Güzel Sanatlar Bölümü

-Türk Dili Bölümü

-Yabancı Diller Bölümü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>