ÇEYREK ASIRLIK BİLİM YUVASI

1992 yılında 6 fakülte, 1 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ile kurulan Kocaeli Üniversitesi ülkemizin önde gelen bilim ve eğitim merkezlerinden birisidir. Üniversitemizin kuruluşunun 25.yılını kutladığımız bu günlerde ülkemizin gelişimine ve bilime yaptığımız katkının haklı gururunu yaşamaktayız.

Farklı düşünme yolları geliştiren, alternatif bakış açıları üreten, okuyan, araştıran ve entelektüel sermayesini her gün arttırarak milleti için kullanan nesiller yetiştirmekteyiz. Bu sebeple diyoruz ki: “Türkiyemiz için eğitiyor, araştırıyor ve üretiyoruz.”

MUHTEŞEM BİR YERLEŞKE

17 Ağustos 1999 tarihi gerek ülkemiz gerekse üniversitemiz açısından büyük kayıpların yaşandığı acı bir tarih. Marmara depreminin etkisiyle oluşan bu büyük yıkım üniversitemizin %75 inin yok olmasına sebep olmuştur, ancak Üniversitemiz gücüyle bu büyük yarayı hızla sarmış bugünkü modern ve her açıdan gelişmiş kampüsüne kavuşmuştur.

Türkiyenin ilk projelendirilmiş yerleşkesi olan Umuttepe Yerleşkesi Türkiye’nin ve dünyanın sayılı kampüslerindendir. Doğanın merkezinde, şehrin gürültüsünden uzak, ferah havası ile özel bir konumu olan yerleşkemiz 6500 dönümlük alanda; spor tesisleri, araştırma ve uygulama hastanesi, modern eğitim kurumları ve sosyal alanları ile gurur verici bir tesis kimliğindedir.

BUGÜN KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ

18 Fakülte, 2 Yüksekokul, 21 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı ile hizmet veren dev bir eğitim kurumudur.

81.000’in üzerinden öğrencisi ile her sene ülkemize yetişmiş bireyler kazandıran üniversitemiz, 15 Araştırma ve Uygulama Merkezi, 28 Araştırma ve Uygulama Birimi ile ülkemizin araştırma-geliştirme (AR-GE) Faaliyetleri içinde önemli bir konuma sahiptir.

91 Öğrenci Kulübü ve Topluluğu ile öğrenci etkinlikleri arasında ilk sırada yer alarak, kulüpleri aracılığı ile toplumsal sorumluluk faaliyetlerine, sosyal ve kültürel etkinliklere imza atmaktadır.

BİR DÜNYA ÜNİVERSİTESİ

Uluslararası sınır çizgilerinin giderek belirsizleştiği ve hızla küreselleşen dünyada bilim insanı yetiştiren ve bilim üreten üniversitelerin de evrensel olması gerekmektedir. Bu nedenle üniversite olarak uluslararasılaşma çalışmalarına önem veriyoruz.

Üniversitemiz bünyesinde yer alan uluslararası ilişkiler birimimizin yapmış olduğu ikili anlaşmalar ve dahil olduğu programlarla uluslararasılaşma hedefimize her geçen gün daha da yaklaşmaktayız.

Üniversitemizin öğrencilerini yurtdışında bir çok ülkeye gönderdiğimiz gibi dünyanın farklı coğrafyalarından gelen öğrencilere de ev sahipliği yapmaktayız. Farklı Programlar aracılığı ile çok sayıda öğrencimize yurtdışında okuma imkanı sağlanmaktadır.

Erasmus Programı: 24 ülkeden 168 üniversite ile 66 bölümde 280 anlaşma yapılmıştır. Bu çevrede 280 öğrencimiz anlaşmalı üniversitelere gitmiş, çok sayıda öğrenci üniversitemize gelmiştir. Ayrıca 2017 yılı itibari ile 24 farklı ülkeye 328 öğrencimizin eğitim ve staj maksadı ile gönderilmesi planlanmaktadır

Farabi Programı: Yüksek Öğretim Kurumları arasında, öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır. Erasmus ile benzerlik gösteren Farabi, ulusal sınırlar içinde yer alan yüksek öğretim kurumları arasındaki değişimi hedeflemektedir. Bu program kapsamında şu ana kadar 354 öğrenci üniversitemize gelmiş, 202 öğrencimiz de başka üniversitelere gitmiştir.

Mevlana Programı: Yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır. Bu program kapsamında şu ana kadar 5 üniversite ile anlaşma imzalanmış olup, çalışmaları devam etmektedir.

Son iki yılda yabancı öğrenci sınavını kendisi gerçekleştiren üniversitemiz dünyanın her ülkesinden 1500’ün üzerinde öğrenciye eğitim vermektedir. Önümüzdeki yıllarda üniversitemize yurtdışından eğitim için gelen öğrenci sayısının 5000 seviyesine ulaşması planlanmaktadır.

SOSYAL, SPORTİF VE ENGELSİZ ÜNİVERSİTE

Kocaeli Üniversitesi’nde ulusal, uluslararası, her türlü kongre, sempozyum vb. çalışmaların gerçekleştirildiği ve öğrencilerin kullanımına açık 1200 kişilik kültür ve kongre merkezi bulunmaktadır. Yine buna paralel 450, 350, 250 ve 50 kişilik çalıştay odaları hizmet vermektedir.

Üniversitemiz Gazanfer Bilge Spor salonu; 10300 m2 kapalı alana sahip, içinde 2000 seyirci kapasiteli Arena, 3 adet uygulama salonu, 2 adet kondisyon salonu, 2 adet dans ve atölye salonları bunmaktadır. Ayrıca 1 adet Futbol ve atletizm pistine sahip, 3 adet Basketbol, 4 adet Voleybol ve 4 adet Tenis kortu bulunan 6700 m2 üzerine kurulu açık spor tesislerine sahiptir. Ayrıca kapalı yarı olimpik yüzme havuzu bulunmaktadır ve öğrencilere hizmet vermektedir.

Kampus ortamında kablosuz internet erişiminden, özel kafe-restaurantlara, marketten banka atm.lerine, sağlık merkezinden fitness salonuna, sinema-tiyatro salonundan kuaförlerine kadar her şey yer almakta ve oluşturulan fiziki ve sosyal hizmetler öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır.

Çok sayı ve çeşitlilikteki öğrenci kulüp ve toplulukları ile yurtiçi ve yurtdışı mekanlarda Kocaeli Üniversitesi öğrencileri çalışmalarını sergilemektedirler.

Engelsiz üniversite olma yolunda gerekli çalışmalara ağırlık veren Kocaeli Üniversitesi’nde bu alanda alt yapı çalışmalarının yanı sıra sportif ve sosyal alanda da adımlar atılmaktadır. Türkiye Özel Sporcular Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED)  ile yapılan anlaşma ile hem özel sporculara hem sağlık hizmeti verilecek hem de spor çalışmalarına Kocaeli Üniversitesi ev sahipliği yapacaktır. Ayrıca bu alanda faaliyet gösteren “Engelliler Araştırma ve Uygulama Birimi” de engellilik kavramı hakkında farkındalık yaratmak için çalışmalarını yürütmektedir. (http://engelsiz.kocaeli.edu.tr/index.html)

Akademik Birimler

Fakülteler

-Denizcilik Fakültesi

– Diş Hekimliği Fakültesi

– Eğitim Fakültesi

– Fen Edebiyat Fakültesi

– Güzel Sanatlar Fakültesi

– Hav. ve Uzay Bilimleri Fakültesi

– Hukuk Fakültesi

– İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

– İletişim Fakültesi

– İlahiyat Fakültesi

– Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

– Mühendislik Fakültesi

– Sağlık Bilimleri Fakültesi

– Spor Bilimleri Fakültesi

– Teknik Eğitim Fakültesi

– Teknoloji Fakültesi

– Tıp Fakültesi

– Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Enstütüler

-Fen Bilimleri

-Sağlık Bilimleri

-Sosyal Bilimler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>