Kıbrıs Bilim Vakfı tarafından kurulan ve 1990 yılında faaliyete geçen Devlet Vakıf üniversitesidir. Türkiye Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından kurulduğu ilk yıldan itibaren tüm bölümlerine denklik almıştır.

Üniversitemiz doğal ve tarihi güzellikleri ile Akdeniz’in bir başka mavi göründüğü koya hakim bir tepede kurulu, sakin ve huzurlu günlük yaşamı ve öğrenci dostu halkıyla Kıbrıs’ın cennet köşelerinden biri olan Lefke Bölgesi’nde yer almaktadır.

LAÜ mükemmel altyapısı ve teknolojik donanımı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin batıdaki eğitim meşalesi olmaktadır.

Üniversitemiz, alanında uzman, seçkin ve başarılı akademik kadrosu ile bilgi çağının gerektirdiği yeteneklere ve teknolojiye hakim, sağlık, eğitim, sanat, iletişim gibi alanlarda bilgi ve tecrübe sahibi, araştırmacı ve yenilikçi bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Ayrıca, öğrencilerin maksimum potansiyellerini ortaya çıkarmalarında ve küresel bir dünyada profesyonel çalışma yeteneğini kazanmalarında da üniversitemiz önemli bir rol oynamaktadır.  Üniversitemizin mezunları gerçek hayatta elde edecekleri kişisel ve mesleki başarıları ile üniversitenin adını duyurmak açısından örnek teşkil etmekte ve bu mezunlarımız dünyanın farklı ülkelerinde üniversitemizi temsil etmektedirler. LAÜ’den mezun olan öğrenciler sadece kendi ülkelerinde değil dünya çapında geniş iş olanaklarına sahiptirler.

Akademik Birimler

Fakülteler

-Mühendislik Fakültesi

-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

-Fen Edebiyat Fakültesi

-İletişim Bilimleri Fakültesi

-Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi

-Sağlık Bilimleri Fakültesi

-Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi

-Hukuk Fakültesi

-Mimarlık Fakültesi

-Eczacılık Fakültesi

-Diş Hekimliği Fakültesi

Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Araştırma Enstitüsü

-Doktora Programları

-Yüksek Lisans Programları

İngilizce Hazırlık Okulu

Yüksekokullar

-Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

-Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

-Sağlık Yüksekokulu

-Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

-Meslek Yüksekokulu

-Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

-Adalet Meslek Yüksekokulu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>