Mardin Artuklu Üniversitesi Hakkında

Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mardin  ilinde kurulan Mardin Artuklu Üniversitesi, Türkiye’nin genç ve gelişmekte olan üniversiteleri arasında yer almaktadır. 2015-2016 Akademik  yıl itibari ile  Üniversite,  öğrenim, araştırma ve uygulama faaliyetlerini; 6 Fakülte, 4 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitü, 1 Devlet Konservatuarı ve 11 Araştırma ve Uygulama Merkezi  ile yürütmektedir.  8000’e yakın  öğrenciyi geleceğe hazırlayan Mardin Artuklu  Üniversitesi, dinamik akademik kadrosu ve hızlı gelişimi ile dikkat çekerek, 420 Akademisyen ve 285  idari personel ile Türkiye’nin önemli bilim ve araştırma merkezlerinden biri olma kararlılığında ilerlemektedir.

Türkiye’nin ilk ekolojik kampüsünün oluşturulması için 2012 yılından itibaren Merkezi Kampüs Yapılanma çalışmalarını başlatan Mardin Artuklu Üniversitesi, merkezi yerleşkenin tamamlanması için büyük bir özveri ile çalışmalarını sürdürmektedir.

“Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü”nü bünyesinde bulundurma ayrıcalığına sahip  olan Mardin Artuklu Üniversitesi Farklı Dillerde eğitim veren  yeni fakülte ve bölümlerin kurulmasını sağlayarak Dil ağırlıklı tematik bir üniversite olma kararlılığında ilerlemektedir.

Mardin Artuklu Üniversitesi, öğrencilere akademik deneyim kazandırmanın yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif alanlarda da kendilerini geliştirmelerini sağlayacak olanaklar sunmaktadır.

Sosyal Olanaklar

Mardin’in Artuklu Semtinde konuşlanmış olan Mardin Artuklu Üniversitesi Merkezi Kampüs Yerleşkesinde  öğrencilerin sosyal ve kültürel faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için; futbol, basketbol, voleybol ve koşu pisti gibi  açık spor alanları, Merkezi Kültür Merkezi ve açık tiyatro  sahneleri,  200 kişilik yemek salonu ile  100 öğrenci kapasiteli  kantin ve kafeteryalar  bulunmaktadır. Ayrıca  yakın zamanda  yapımı tamamlanacak olan Yarı Olimpik Yüzme Havuzu  ve Sosyal Tesislerinin faaliyete konulması ile birlikte öğrencilerin sosyal ihtiyaçları büyük ölçüde karşılanmış olacaktır.

Ayrıca sosyal açıdan kendilerini geliştirmek, sahip oldukları hobileri devam ettirmek isteyen öğrenciler spor, sanat ve çeşitli dallarda kurdukları öğrenci kulüpleri ile  yetenek ve becerilerini sergileme imkânı bulmaktadırlar.

Üniversitede her yıl düzenlenen bahar şenlikleri kapsamında; konserler, tiyatro gösterileri, festivaller, konferanslar, seminerler gibi bir çok etkinlik düzenlenmektedir.

Burs imkânları

Her yıl Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde öğrenim gören belirli sayıdaki  öğrencilere Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs sağlanmaktadır. Mardin  Şehrinde  bulunan hayırsever işadamları tarafından belirlenen başarılı öğrencilere de  karşılıksız bursların verilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca Öğrencilerin maddi imkânsızlıkların başarılarının önüne geçmesini engelleyerek kaliteli öğrenim görmelerini sağlamak amacıyla durum tespiti yapılan öğrencilere üniversite bütçesinden yemek bursu da yapılmaktadır. Yemek bursu kazanan öğrenciler kartlı geçiş sistemi sayesinde tek kartla yemeklerini yemektedirler.

Mardin Eğitim Vakfı (MARSEV) tarafından durumu olmayan öğrenciye karşılıksız burs sağlanmaktadır. Üniversite’nin  İlahiyat Bilimleri Fakültesi’nde okuyan başarılı öğrencilere Mardin İlahiyat Bilimleri Fakültesi Öğrencilerine Yardım Derneği tarafından burs verilmektedir.

Öğrenci Yaşamı

Öğrenciler boş zamanlarını değerlendirmek ve kendilerini geliştirmek için üniversite bünyesinde kurulmuş olan spor takımlarında yer alabilmektedir. 38 Aktif öğrenci kulübü bulunan üniversitede öğrenciler pek çok alanda hobilerini uygulama imkânı bulabilmektedirler. Mardin Artuklu Üniversitesi’nin genç bir üniversite olmasının avantajı olarak yeni kulüplerin sayısı sürekli artmaktadır. Ayrıca öğrenciler Mardin’in hoşgörülü yapısı ve yaşam maliyetlerinin düşüklüğü sayesinde,  ilde rahat bir öğrencilik yaşamı sürebilmektedir.

Kampüs Hayatı

Şehir merkezinde bulunan üç yerleşkeden biri olan İstasyon Kampüsünde, öğrencilerin sosyal faaliyetlerini geçirebilmeleri için, kapalı spor salonu, yemekhane, kantin ve açık spor alanları bulunmaktadır.

2012 yılında faaliyete geçen ve kısa sürede yapımı tamamlanacak  olan Merkezi Artuklu Kampsünde, öğrencilerin sosyal faaliyetlerini geçirebilmeleri için, açık spor sahaları, Yemekhane, öğrencilerin keyifle vakit geçirebilecekleri kafeterya ve serbest lobi düzeninde kahve salonları bulunmaktadır.

Merkezi kampüste kısa sürede faaliyete geçecek olan, Merkezi Kütüphane, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ve Sosyal Tesis ile  Merkezi Yemekhane ve Çarşı binalarının  kullanıma açılması ile öğrencilerin sosyal etkinlik ihtiyaçları büyük oranda karşılanmış olacaktır.

Akademik Birimler

FAKÜLTELER

-Edebiyat Fakültesi

-Mühendislik Mimarlık Fakültesi

-İslami İlimler Fakültesi

-Güzel Sanatlar Fakültesi

-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

-Turizm Fakültesi

-Fen Fakültesi

ENSTİTÜLER

-Fen Bilimleri Enstitüsü

-Sosyal Bilimler Enstitüsü

-Yaşayan Diller Enstitüsü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>