Türkiye’deki eğitim ve yaşam masrafları Amerika, Kanada ve İngiltere gibi ülkelerle kıyaslandığında daha hesaplıdır. Aynı doğrultuda Türkiye’de bulunan bir çok üniversite de dünya genelinde bulunan diğer üniversitelere kıyasla eğitim ve yaşam masrafları açısından oldukça hesaplıdır.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen devlet bursu imkanı bulunmaktadır. Böylece Türkiye’de burslu olarak öğrenim görmek istenirse sağlık sigortasından öğrenim harcına kadar pek çok masraftan muaf olunur. Konaklama, yeme-içme, sosyal hayat ve ulaşım içinde pek çok alternatif bulunmaktadır. Büyük şehirlerle kıyaslandığında Türkiye’nin küçük şehirlerinde hayat çok daha ekonomik ve kolaydır.

Genelde, bir öğrenci için aylık 400 dolar bütün yaşam giderleri için yeterlidir.(Kira/yurt gideri, yeme-içme, tüm faturalar, sosyal hayat, vb. dahil)

-Türkiye de ev kiraları: $100-$500 dolar civarındadır.

-Yurt Ücretleri: 1,2,3,4, kişilik oda seçeneklerine göre $100-$500 civarındadır.

-Ulaşım Masrafları: Şehir içi ulaşımda öğrenciler indirimli tarifelerden yararlanmaktadır.

-Yeme İçme Masrafları: Bir öğrencin günlük yemek masrafı üniversite ve kampüs içerisinde beslenmesi durumunda ortalama 20 tl civarındadır.

-Giyim ve Sosyal Aktiviteler: Türkiye’de her bütçeye ve zevke uygun bir çok giyim mağazası bulunmaktadır. Öğrenciler için hem üniversitelerin kampüs içlerinde, hem de bulundukları şehirlerde bir çok sosyal aktivite yapabilecekleri sosyal kompleksler mevcuttur. Aylık minimum $50 ayırarak öğrenciler, tüm sosyal aktivitelerini sağlayabilirler.

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Katkı Payı ve Öğrenim Ücretleri   Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı doğrultusunda 2547 sayılı Kanunun 46. Maddesi hükümlerine göre belirlenmiştir. İlgili Cumhurbaşkanı Kararı :

TC. Devlet Üniversiteleri Yıllık Harç Ücretleri;

Yabancı öğrenciler için, Türkiye devlet üniversitelerinde eğitim almak oldukça ekonomiktir. Türkiye de yabancı öğrenci harç ücretleri üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber 1.250tl – 31.000tl aralığındadır. En yüksek harç ücreti olan bölümler Tıp, diş ve eczacılık  fakülteleridir. Türkiye’nin en büyük şehirlerinde ki devlet üniversitelerinde ortalama 31.000 tl civarında olan tıp fakültesini, diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri takip etmektedir.

Fakat Anadolu üniversitelerinde 1.250tl civarında olan tıp fakültesi, diş hekimliği ve eczacılık bölümleri oldukça ekonomiktir. Akabinde mimarlık, mühendislik ve hukuk fakülteleri ortalama 2.000tl-15.000tl civarındadır. Eğitim fakülteleri, güzel sanatlar, besyo, iktisadi ve idari bölümler fakülteleri 1.500tl- 12.000 tl civarında değişiklik göstermektedir.

MÜRAACAT VE DETAYLI BİLGİ İÇİN HEMEN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ!+90546 946 94 95