Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Karadeniz Bölgesi’nin ekonomik, kültürel ve sosyal yaşamına yeni bir soluk getirmek ve katkı yapmak amacıyla 1975 yılında kurulan köklü bir devlet üniversitesidir.

Bölge üniversitesi olarak kurulan ve misyonuna uygun olarak 43 yılı geride bırakan üniversite, bireylerin ve toplumun yararına yenilikler kazandırmak için evrensel değerleri benimseyen, entelektüel titizlikle çalışan ülkemizin en güçlü araştırma ve öğretim kurumlarından biridir.

Adını Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma vapuru ile Samsun’a ayak bastığı “19 Mayıs 1919” tarihinden alan Ondokuz Mayıs Üniversitesinde, 18 fakülte, 1 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 5 enstitü, 1 konservatuvar ve 24 uygulama araştırma merkezi bulunmaktadır.

Uluslararası Üniversite

112 ülkeden gelen 5043 uluslararası öğrencisiyle de OMÜ, uluslararası bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Akademisyen Sayısıyla İlk Sıralarda;

OMÜ, akademik ve idari birimleri, dalında uzman, deneyimli öğretim kadrosuyla öğrencilerine önlisans, lisans ve lisansüstü seviyelerinde eğitim-öğretim vermektedir. Üniversitenin 53230 öğrencisi, 2412 akademik personeli ve 4023 çalışanı bulunmaktadır. 2016 itibariyle 40 yılda yaklaşık 150 bin mezun vermiştir.

OMÜ, ödüllü güzide akademisyenlerini ve öğrencilerini tutkuları peşinde koşmaları, sorgulayan, soruşturan, sorumluluk alan, girişimci, yaratıcı, keşfeden  araştırmacılar olmaları ve en zorlu sorunları çözmeleri için disiplinlerarası bir yaklaşımla teşvik etmektedir.”>

En Özel Yerleşke

Yeşil doğası, göletleri ile eşsiz bir doğa manzarası sunan Merkez Kurupelit Yerleşkesine (8 bin 800 dönüm),  Karadeniz kıyısından ilerleyerek çıkıyor, tepeden mavi sonsuzluğu izliyorsunuz.  Ballıca yerleşkesinde ise denize doğru uzanan pistinden mavi ufka doğru kanat açan OMÜ uçaklarını seyre dalıyorsunuz.

Üniversitenin ayrıca şehir girişinde, deniz kenarında konuşlanmış Güzel Sanatlar Kampüsü, Çarşamba ilçesinde Mustafa Kemal Güneşdoğdu Yerleşkesi bulunmaktadır. Bunlardan başka Üniversitenin diğer ilçelerde irili ufaklı 10 adet kampüsü daha vardır.

Engelsiz üniversite

OMÜ engelsiz üniversite olma yolunda yoğun bir çalışma içindedir. Eğitim, öğretim ve yaşam alanlarının engelli öğrencilerin özelliklerine uygun hale getirilmesi üniversitenin öncelikli hizmet alanlarından biridir.

Öğrenci toplulukları

Öğrenci topluluklarını destekleyen üniversitemizde, kültür, sanat, spor, düşünce ve kariyer alanlarında faaliyetlerde bulunan 96 öğrenci topluluğu bulunmaktadır.

Akademik Birimler

Fakülteler

-Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi

-Bafra İşletme Fakültesi

– Çarşamba İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

-Diş Hekimliği Fakültesi

-Eğitim Fakültesi

-Fen-Edebiyat Fakültesi

-Güzel Sanatlar Fakültesi

-Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi

-Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi

-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

-İlahiyat Fakültesi

-İletişim Fakültesi

-Mimarlık Fakültesi

-Mühendislik Fakültesi

-Sağlık Bilimleri Fakültesi

-Tıp Fakültesi Turizm Fakültesi

-Veteriner Fakültesi

-Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi

-Ziraat Fakültesi

Yüksekokullar

-Devlet Konservatuvarı

-Sivil Havacılık Yüksekokulu

-Yabancı Diller Yüksekokulu

Enstitüler

-Eğitim Bilimleri Enstitüsü

-Fen Bilimleri Enstitüsü

-Güzel Sanatlar Enstitüsü

-Sağlık Bilimleri Enstitüsü

-Sosyal Bilimler Enstitüsü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>