“Kurumsal gücü ile paydaşlarını memnun eden ve sürekli gelişen bir dünya üniversitesi olma yolunda ilerleyen” Pamukkale Üniversitesinin temelleri; Denizli’de 1957 yılında eğitime başlayan, 1976 yılında Eğitim Enstitüsü’ne dönüştürülen Kız Öğretmen Okulu’na, aynı zamanda 1976 yılında Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi olarak kurulan ve daha sonra 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlanan Denizli Mühendislik Fakültesine dayanmaktadır.

Pamukkale Üniversitesi resmi olarak 3 Temmuz 1992 tarihinde yayınlanan 3887 sayılı kanun ile kurulmuştur. Üniversitemiz ilk olarak 1992 yıllarında kurulan Fen- Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi olmak üzere üç fakülte ve Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu ile eğitim öğretime başlamıştır. Daha sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan fakülteler, resmi olarak üniversitenin kurulmasıyla birlikte Pamukkale Üniversitesi’ne bağlanmıştır. İlerleyen yıllarda fiziki altyapı, araştırma faaliyetleri, akademik ve idari personel sayısı ve niteliği bakımında gelişimini sürdüren Pamukkale Üniversitesi, şu an 15 fakülte, 17 meslek yüksekokulu, 6 enstitü, 3 yüksekokul ve 39 araştırma merkezi ve 3 laboratuvar ile eğitim-öğretim-araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversitemizde şu anda 174 ön lisans, 137 lisans ve 135 yüksek lisans ve 48 doktora programı ile toplamda 494 program bulunmaktadır.

Pamukkale Üniversitesi’nin Denizli merkezde yer alan 18.000m2’si açık, 265.750 m2’si kapalı olmak üzere toplam 283.750 m2 alanda eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürdüğü Kınıklı Yerleşkesi’nde 24 saat boyunca öğrencilerin hizmetine açık modern bir kütüphane, ders dışında sportif faaliyetlerde bulunabilecekleri kapalı yüzme havuzu, fitness, tenis kortu, tartan pist ve basketbol alanlarının bulunduğu spor kompleksi, sempozyum, panel, çalıştay, konser, sergi gibi bilimsel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapabilecek Kongre ve Kültür Merkezi’nin yanında Devlet Tiyatroları’nın oyunlarını sergilediği Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezi yer almaktadır. Ayrıca topluma hizmetler kapsamında, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi akademik anlamda donanımlı, branşında yetkin kadroları ile tanı ve tedavide bir bölge hastanesi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Hastanemiz 61 Anabilim ve Bilim Dalı, 55 İdari Birim, 10 farklı blokta 810 yatak kapasitesi, 85 adet poliklinik, 29 adet klinik, 9 adet yoğun bakım ünitesi, 21 adet ameliyathane ve ayaktan tetkik ve tedavi üniteleri ile Denizli ve civar illerden 2.000.000 nüfusa sağlık hizmeti sunulabilmektedir. Hastanedeki poliklinik hizmetlerinde günlük sayı 4.800’e ulaşmıştır.

Üniversitemiz “Evrensel değerler ışığında, güncel bilgi ve teknolojiyi kullanarak, ulusal ve uluslararası standartlarda eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve uygulamalarla insanlığa hizmet etmek; temel insanlık değerlerine saygılı, yetkin, yenilikçi, girişimci bireyler yetiştirmek adına hizmetini sürdürmeye devam etmektedir.

Akademik Birimler

Fakülteler

-Diş Hekimliği Fakültesi

-Eğitim Fakültesi

-Fen-Edebiyat Fakültesi

-Hukuk Fakültesi

-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

-İlahiyat Fakültesi

-İletişim Fakültesi

-Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

-Mühendislik Fakültesi

-Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi

-Sağlık Bilimleri Fakültesi

-Spor Bilimleri Fakültesi

-Teknik Eğitim Fakültesi

-Teknoloji Fakültesi

-Tıp Fakültesi

-Turizm Fakültesi

-Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu

-Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

-Yabancı Diller Yüksekokulu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>