Kendisine çağdaş uygarlığın gerektirdiği her türlü donanıma sahip bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiş olan Sakarya Üniversitesi’nin çekirdeğini 1970 yılında açılan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu oluşturmuştur. Bu okul 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ne dönüşmüş, 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı bir Fakülte olarak öğretim vermiştir. 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Sakarya Üniversitesi kurulmuştur.

90 sonrasında kurulan üniversiteler arasında akademik ve teknik altyapısını hızla tamamlayan üniversitemiz idari birimleri ile ISO-2002 Kalite Belgesi ile “EFQM Mükemmellik Yetkinlik Seviyesi Kalite Belgesi”ne sahip ilk ve tek devlet üniversitesi olup laboratuvar, eğitim ve sosyal hizmetler, Internet alt yapısı ve bilişim sektöründeki atılımlarıyla bir çok üniversite için örnek oluşturmaktadır.

Akademik Birimler

Enstitüler

-Eğitim Bilimleri Enstitüsü

-Fen Bilimleri Enstitüsü

-İşletme Enstitüsü

-Orta Doğu Enstitüsü

-Sağlık Bilimleri Enstitüsü

-Sosyal Bilimler Enstitüsü

Fakülteler

-Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fak.

-Diş Hekimliği Fakültesi

-Eğitim Fakültesi

-Fen-Edebiyat Fakültesi

-Hukuk Fakültesi

-İlahiyat Fakültesi

-İletişim Fakültesi

-İşletme Fakültesi

-Mühendislik Fakültesi

-Sağlık Bilimleri Fakültesi

-Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

-Siyasal Bilgiler Fakültesi

-Tıp Fakültesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>