Toros Üniversitesi’nin kurucu vakfı Mersin Eğitim Vakfı’dır.

Mersin Eğitim Vakfı 1979 yılında, eğitim alanında hizmet sunmak amacıyla kurulmuş olan ve kâr amacı bulunmayan bir eğitim vakfıdır.

Mersin Eğitim Vakfı idealist öğretmenler tarafından kurulmuştur. Halen Mersin Eğitim Vakfı’nın 8 kişilik mütevelli heyetinin 5 üyesi ve 5 kişilik yönetim kurulunun 4 üyesi eğitimcidir.

Mersin Eğitim Vakfı, eğitimin çeşitli alanlarında bölgesinde öncüdür. Mersin Eğitim Vakfı bu bölgede yabancı dil (İngilizce) ile öğretim yapan ilk Türk okulunu, ana sınıfından itibaren yabancı dil öğretimi yapan ilk ilköğretim okulunu, ilk özel fen lisesini, ilk yaz okulunu açmıştır.

Mersin Eğitim Vakfı’nın, Okul Öncesi Öğretim, İlköğretim, Anadolu Lisesi, Fen lisesi, Klasik Lise ve Yabancı Dil Ağırlıklı Lise statüsünde Mersin ve Tarsus’ta 7 tane okulu bulunmaktadır.

Mersin Eğitim Vakfı’na ait Özel Toros Okulları bölgesinin en köklü ve en büyük eğitim kurumlarının başındadır.

Toros Okullarının gelen yurt içinde ve yurt dışında akademisyen, bürokrat, teknokrat, sanatçı ve iş hayatının her alanında başarılı hizmetleri bulunan çok sayıda mezunu bulunmaktadır.

Mersin Eğitim Vakfı, 1964 yılında bir grup idealist öğretmen tarafından kurulmuş olan Toros Kolejinin 1979 yılında ekonomik nedenlerle kapanma tehlikesiyle karşılaşması üzerine o günkü okul yönetici, öğretmen ve öğrenci velileri tarafından okulu yaşatmak amacıyla kurulmuştur.

Üst düzeyde eğitim hizmeti sunmak amacıyla kurulan Mersin Eğitim Vakfı, ideal eğitim koşullarına uygun olarak inşa ettiği eğitim tesislerini sürekli geliştirerek Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim, Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Süper Lise, Yaz Okulu gibi farklı tür ve derecede eğitim hizmeti veren okullar açarak amacını başarıyla gerçekleştirmiştir.

Mersin Eğitim Vakfı bünyesinde kurulan Toros Spor Kulübü amatör spor faaliyetlerine önemli katkılarda bulunmaktadır. Çeşitli branş ve kategorilerde her yıl yüzlerce sporcuya hizmet sunan Toros Spor Kulübü bu güne kadar Milli Takıma seçilen ve profesyonel kulüplere transfer olan çok sayıda sporcu yetiştirmiştir.

Mersin Eğitim Vakfı okulları fiziksel olanakları ve yetkin kadroları ile spor alanı yanında bilim ve sanat alanlarında bugüne kadar dünya ve Türkiye birincilikleri dahil çok sayıda başarı ödülü kazanmıştır.

Yurt dışında çeşitli kurumlarla işbirliği yaparak düzenlenen uluslararası folklör şenliği, yaz okulu, gençlik değişim projeleri, Globe çalışmaları gibi uluslararası programlarla önemli başarılar elde edilmiştir.

Gelirinin tamamını eğitim alanındaki hizmetlerde kullanan vakıf bugüne kadar çok sayıda öğrenciye eğitim bursu sağlamıştır. Mersin Eğitim Vakfı kendi bünyesindeki okulların toplam mevcudunun % 10’undan az olmamak üzere her yıl yüzlerce ilk ve orta öğretim öğrencisine burs sağlamaktadır. Bu bursların yanında, vakfın olanakları ölçüsünde her yıl belli sayıda yüksek öğrenim öğrencisine de karşılıksız burs verilmektedir.

Akademik Birimler

FAKÜLTELER

-GÜZEL SANATLAR, TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ

-İKTİSADİ, İDARİ VE SOSYAL BİLİMLER FAKÜLTESİ

-MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

YÜKSEKOKULLAR

-MESLEK YÜKSEKOKULU

-SAĞLIK BİLİMLERİ YÜKSEKOKULU

-YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

ENSTİTÜLER

-FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

-SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>