TÖMER nedir?

TÖMER, Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezidir. Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak 1984 yılında yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla kurulmuştur. 1984 yılında kurulan ve anadilimizi öğretmeyi amaç edinen TÖMER bugün yurt sathına yayılan 9 şube, 1 birim ve yurtdışında kurulmuş olan bir birimiyle öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ankara üniversitesine bağlı bir çok yabancı dilin eğitimini veren ve bütçesi üniversite bütçesini aşan, büyük potansiyele, elektronik malzemeye basılı yayına ve bilimsel etkinliğe ve de öğrenci sayısına sahip dil araştırma ve eğitim kurumudur.

TÖMER’in kuruluş amacı başta yabancılara Türkçe olmak üzere isteyen herkese yabancı dilleri öğretmek, bu amaç doğrultusunda eğitim-öğretim, araştırma, inceleme, uygulama ve yayın faaliyetlerinde bulunmak, bu faaliyetleriyle ilgili alanda yapılan ve yapılacak olan çalışmalara destek vermektir.

Seviyeler

A1: Birey, günlük hayatta herkes tarafından bilinen çok basit tümcelerden yararlanarak temel ihtiyaçlarını karşılayabilir. Kendini ya da başkasını tanıtabilir. Karşısındaki kişi ona yardımcı olup açık ve yavaş konuşursa iletişimi gerçekleştirebilir.

A2: Birey, kendisine yakın çevre ve konularla ilgili olan basit tümceler ve terimleri kullanarak iletişimi gerçekleştirebilir. Çok sık karşılaştığı durumlarla ilgili basit bilgi alışverişini gerçekleştirebilir.

B1: Dilin açık ve net kullanıldığı yazıların ana fikrini anlayabilir. İlgi alanı ile ilgili zor metinleri de anlayabilir. Basit ama birbirleriyle bağlantılı tümceler kurabilir. Yolculuklarda ortaya çıkabilecek sorunların üstesinden gelebilir. Yaşadığı olaylar hakkında bilgiler verebilir.

B2: Karmaşık metinlerin ana fikrini anlayabilir. Alanıyla ilgili terimlerini bilir ve bu terimlerden yararlanarak görüşmeler yapabilir. Kendini akıcı ve hızlı şekilde ifade edebilir. Bir konu hakkında açık ve ayrıntılı bilgi verebilir. Güncel bir soruyu cevaplayabilir, olumlu ve olumsuz yönleriyle bilgiler verebilir.

C1: Uzun ve karmaşık metinleri anlayabilir ve ayrıntılı özetler çıkarabilir. Fazla sözcük arayışına girmeden kendini akıcı ve hızlı bir şekilde ifade edebilir. Dili toplumsal ve mesleki hayatında ya da eğitimde etkili bir şekilde kullanabilir. Kendini açık, planlı ve ayrıntılı bir şekilde karmaşık konular hakkında ifade edebilir.

C2: Okuduğu, dinlediği hemen hemen her şeyi zorlanmadan anlayabilir. Farklı kaynaklardan edindiği yazılı ya da sözlü bilgileri özetleyebilir ve bu konular hakkında bir bütünlük içerisinde açıklamalar yapabilir. Düşüncelerini hızlı, çok akıcı ve çok açık bir şekilde ifade edebilir. Karmaşık konularda ayrıntıları ayırt edebilir ve bunları aktarabilir.

HACETTEPE TEMEL İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI VE DİĞER YABANCI DIL PROGRAMLARI

EYLÜL 2023 DÖNEMİ GENEL DİL GRUPLARIMIZ İLE ÖZEL AMAÇLI KURSLARIMIZIN KURS BAŞLAMA TARİHLERİ VE KURS PROGRAMI DUYURUSU

Sayın Kursiyerlerimiz,

**DÜZEY BELİRLEME SINAVINA GİRMİŞ KURSİYERLERİMİZİN SINAV SONUÇLARINA İSTİNADEN YERLEŞMİŞ OLDUKLARI KUR BİLGİLERİ AŞAĞIDA VERİLMİŞTİR.

*GENEL İNGİLİZCE  *GENEL ALMANCA  *GENEL FRANSIZCA  *TOEFL IBT  *IELTS  *YDS/YÖKDİL  *İNGİLİZCE AKADEMİK YAZMA K.  *İNGİLİZCE KONUŞMA K.

Hacettepe Üniversitesi Kurslar Koordinatörlüğü Eylül 2023 kurs ders programı;

Derslerimiz Üniversitemizin resmi zoom hesapları üzerinden yürütülmektedir. Zoom linkleri ve derslerimizin arşiv kayıtları (11 Hafta kurs süresince) Moodle (uzaktan eğitim platformu) üzerinden erişiminize açık olacaktır. Derse bağlanma, ders telafisi veya ders tekrarı yapmak isteyen kursiyerlerimizin;

Kullanıcı adı: T.C. kimlik numarası

Şifreniz:  T.C. kimlik numaranızın ilk altı hanesi

olarak sisteme tanımlanmıştır. 

** SİSTEM 24 EYLÜL 2023 SAAT 12.00’DA AKTİF OLACAKTIR. BELİRTİLEN TARİH VE SAATTE LÜTFEN SİSTEM GİRİŞ BİLGİLERİNİZİ KONTROL ETMEYİ UNUTMAYINIZ.

Sistem Link: https://ydyohazirlik.hacettepe.edu.tr/login/index.php 

Derse bağlanma ve arşiv kayıtlarını izleme tanıtım videosu için https://youtu.be/M2Tynkp0nwg tıklayınız.

* HAFTA İÇİ GRUPLARIMIZ: 25 Eylül 2023 PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAKTIR.

 Ders Günleri:  PAZARTESİ / ÇARŞAMBA / CUMA 

Ders Başlama – Bitiş Saati: 18.30 – 21.40 (4 ders saati)

* HAFTA SONU GRUPLARIMIZ: 26 Eylül 2023 SALI GÜNÜ BAŞLAYACAKTIR.( TOEFL IBT HAFTA SONU GRUBU 30 Eylül 2023 CUMARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAKTIR.)

Ders Günleri:  SALI / CUMARTESİ / PAZAR  

Salı Ders Başlama – Bitiş Saati: 18.30 – 21.40 (4 ders saati)

Cumartesi / Pazar Ders Başlama – Bitiş Saati: 09.30 – 12.40 (4 ders saati)

* İNGİLİZCE AKADEMİK YAZMA K. 26 EYLÜL SALI GÜNÜ BAŞLAYACAKTIR.

Ders Günleri:  SALI / PERŞEMBE  

Salı Ders Başlama – Bitiş Saati: 18.30 – 20.40 (3 ders saati)

* İNGİLİZCE KONUŞMA 1. GRUP  26 EYLÜL SALI GÜNÜ BAŞLAYACAKTIR.

Ders Günleri:  SALI / PERŞEMBE  

Salı Ders Başlama – Bitiş Saati: 18.30 – 20.40 (3 ders saati)

* İNGİLİZCE KONUŞMA 2. GRUP  26 EYLÜL SALI GÜNÜ BAŞLAYACAKTIR.

Ders Günleri:  ÇARŞAMBA / CUMA 

Salı Ders Başlama – Bitiş Saati: 18.30 – 20.40 (3 ders saati)