Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS), Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri bir sınavdır. LYS ve YGS sınavıyla eşdeğer bir sınavdır.

 (YÖS) YABANCI ÖĞRENCİ SINAV FORMATI?

Yabancı uyruklu kişiler girdiği için birçok kişi bu sınavı Türkçe Dil Sınavı olarak görmektedir. Aslında bu sınav tamamıyla kişinin bilgisini ölçmek için yapılan 80 soruluk bir sınavdır. Bu sınav 45 adet Genel Kültür sorusu, 30 adet Matematik ve 5 adet Geometri sorusundan oluşmaktadır. Bu sınavdan geçen kişiler ülkemizde YÖS puanıyla öğrenci kabul eden üniversitelere başvurması gerekmektedir. YÖS puanıyla bir kişi aynı anda 2 bölümü birden okuyabilme hakkına sahiptir. Ancak bu durum için gerekli şartların uyumluluğu söz konusudur.

YÖS sınavına başvurular ÖSYM merkezlerine yapılırken, sınavları 2011 yılından beri ÖSYM değil, üniversiteler yapıyor. Bu üniversitelerde okumak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler başvurusunu yapıp, bu üniversitenin hazırladığı sınavlara giriyor. Yaptığı nete göre ise alan seçimi yapıyor. Tercih ve alan seçimi yapabilmek için ise minimum 40 puan şartı bulunuyor.

MÜRAACAT VE DETAYLI BİLGİ İÇİN HEMEN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ!+90546 946 94 95